Ptaszkowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów. W miejscowości znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z 1555 i parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny.

Ptaszkowa leży 7 kilometrów na południowy zachód od Grybowa, w rozległej dolinie przy linii kolejowej Grybów – Nowy Sącz i drodze kołowej z Grybowa przez Kamionkę do Nowego Sącza, pośród wzniesień Beskidu Niskiego. Od strony północnej otaczają ją wzniesienia Rosochatka (753 m n.p.m.) i Kozieniec (560 m n.p.m.), zaś od strony południowej wznosi się ponad Ptaszkową pasmo Postawne – Jaworze (882 m n.p.m.). Od strony wschodniej góruje w panoramie Grupa Trzech Kopców z kulminacją na Chełmie (779 m n.p.m.).

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

W Ptaszkowej wytyczono liczne ścieżki przyrodnicze, tereny do jazdy na rowerach górskich, w zimie działa wyciąg narciarski oraz trasy do biegów narciarskich. Ptaszkowa jest Gminnym Centrum Sportów Zimowych, gdzie z inicjatywy włodarzy powstało Centrum Sporów Zimowych z kilkunastokilometrowymy trasami biegowymi, czynne zimą jak i w okresie letnim.

Co roku odbywają się w Ptaszkowej różnego rodzaju imprezy, od festynów po zimowe zawody w biegach narciarskich i zjazdach, czyli Spartakiady o memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. Od kilku lat spartakiady te mają charakter integracyjny: wraz z dziećmi i młodzieżą z Ptaszkowej i okolicznych miejscowości bawią się dzieci i młodzież z wielu Warsztatów Terapii Zajęciowych.

Z Ptaszkowej prowadzi niebieski szlak turystyczny do otwartej w 2005 wieży widokowej na szczycie Jaworze 882 m.